Filmajánló, ha olyan filmre vágysz, ami élményt ad
Bár itt a nyár és ilyenkor a legtöbb ember nem szeret otthon ücsörögni, mégis nagyon szeretnék írni pár sort erről a három filmről, amely egyben hasonlít és vészesen különbözik is egymástól. A nap melegétől elbújva egyedül, vagy egy nyári estén a barátaiddal, közösségi élményként is tudom ajánlani Neked ezeket a filmeket, kedves olvasó.
Közös bennük, hogy nagyon mély és elgondolkodtató, de van bennük valami egészen zseniális, aminek köszönhetően, bár könnyet csaltak a szemedbe nagy valószínűséggel, mégis boldogság önt el, miután megnézted őket.
1. A szem tükrében (I Origins)
Számomra több szempontból is nagy kedvenc ez a film. Első sorban a rendező egész munkásságát nagyon kedvelem és egyik filmjében sem csalódtam (esetleg pozitívan).
A szem tükrében egy romantikus sci-fi, aminek mind a látványvilága, mind az alaptörténet, mind a tanulság elképesztően megmarad az emberben.
Egy tudós és egy őrült álmodozó, aki hisz a reinkarnációban, aki mindig csak a mának él, vajon képes-e leélni egy életet együtt? Vajon mi van a halál után? Vajon kinek van igaza, miben érdemes hinni? Csakis abban, amit a szememmel látok, vagy abban is, amit legbelül érzek. Éles ellentétek, fantasztikus eszmecserék az életről és arról, ami azután elképelhető és egy férfi kivételes életútja, amely alatt keresi a nagy választ arra, hogy létezik-e reinkarnáció.
A film remekül példázza, hogy az ember mennyi mindenben képes változni és hogy a lényeg mégis ugyan az marad.
"Találkoztál már olyannal, aki egyszerre betölti a nagy űrt benned, aztán mikor csak úgy eltűnik, újra érzed a fájdalmas ürességet?"
2. A szoba (Room)
Fontos tudni, hogy ez egy könyv alapján készült és érdemes azt is elolvasni.
Az öt éves kisfiú Jack, aki egy apró szobában éli az életét mióta megszületett, édesanyjával, azt gondolja, hogy ez a szoba az egész világ, a tévében az emberek létezőek, a szekrény, asztal és a kis játékai pedig mind-mind a barátai, akiknek érzéseik vannak. De miért gondolja ezt? Mert ebben nőt fel. Édesanyját megerőszakolták és egy szobába zárták. A kisfiú itt született, a Szobában. Olyan létkérdéseket boncolgat, hogy vajon helyes volt-e hazudni, ha egyszer kijutnak, mit fog gondolni a gyerek, mi és ki lehet ő a világban? De vajon kijutnak-e valaha?
"Szerintem az idő nagyon vékonyan szétkenődik az egész világon, mint a vaj a kenyéren, az utakon, meg a házakon, meg a játszótereken, meg a boltokon, úgyhogy csak egy kis kenődés jut minden helyre az időből, aztán mindenkinek sietnie kell érte a következő darabhoz."
3. A vadászat (The Hunt)
Ez a film egy teljesen átlagos történettel indít, a főszereplőnk egy óvodában dolgozik és bár nem ez az álommelója, dolgoznia kell, hogy a volt nejét és a törvényt meggyőzze, képes gondoskodni a fiáról, aki nagyon szeretne gyakrabban látni.
De mi játszódik le egy csalódott kislány fejében, aki úgy érzi szerelmes egy felnőttbe? Vajon igaz-e az, amit állít a főhősünkről? Vajon képes-e bántani egy kislányt ez a férfi, aki mindenki szemében etalon. Vagy csak egy csalódott kislány ejt el egy két felelőtlen szót? Bárhogy is legyen, kedves főhősünk élete egy borzalommá válik, de vajon méltó-e a büntetés? Vajon jogunkban áll önkényesen ítélkezni? És hol a határ?
"Átélés és ítélkezés között körülbelül olyan különbség van, mint lélegzés és harapás között." Elias Canett
Megjegyzések
Megjegyzés küldése