A szorongás kezelése

 Aki folyamatosan feszült, annak nehéz olyan ajánlatot tenni, amelynek alapján megérti, hogy a félelem csak a fejében él. Az állandó feszültség megszüntetése kutya kemény meló. Csernus Imre

 Nagyon mélyen azonosulni tudok a fenti Csernus Imre idézettel, mert én egy meglehetősen szorongó lánynak tartom magam. Ami a rossz hív ezzel kapcsolatban, hogy ez a személyiségem és a temperamentumom része, mindig is része lesz a jellememnek és valamilyen szinten, formában jelen lesz az életemben. Ami azonban a jó hív, hogy évekkel ezelőtt, amikor még nem voltam ennyire tudatos ezzel kapcsolatban, akkor sokkal, de sokkal erőteljesebben szorongtam. De dolgoztam és folyamatosan dolgozom magamon és próbálom megismerni önmagam, megtalálni a lelki békém. 

Régen nagyon utáltam magam és borzalmasan haragudtam magamra azért, amiért szorongó vagyok. Annyira szomorúan néztem a zsigerileg laza és felszabadult, sőt gondtalan embereket, arra vágytam, hogy én ne ilyen legyen, ne ilyen gyenge, ilyen aggódó. Persze ezen az sem segített, hogy a környezetemben sem nézték ezt jó szemmel és mindenkitől megkaptam a "ne stresszelj" "ez a te döntésed" "de mitől félsz?" beszólásokat. Tudni kell, hogy aki fél az nem feltétlen egy konkrét dologtól fél, az amitől retteg csak egy kivetülése a félelmének. Ez valójában sokkal mélyebb. Egyszer olvastam egy kutatásról, ami arról szólt, miért félnek egyes gyerekek bizonyos ijesztő rajzfilmektől, mások meg nem. Hát az a különbség, hogy a gyerek, s sokszor a felnőtt sem tudja mitől szorong nagyon a lelke mélyén, például a gyerek szoronghat azért, mert hallja a szüleit kiabálni egymással és emiatt akkor is szorong, amikor éppen ez nem aktuális, de mivel nem tudja tudatosítani ezt a félelmet, ezért a rajzfilmtől való félelem csak egy kivetülés. 

Felnőttek szoronghatnak egy gyerekkori trauma miatt, amelyet vagy elfojtanak, vagy pedig már nem emlékeznek rá, csak megmaradt a hatása. Szoronghatunk azért, ha kisbabaként sírás közben nem nyugtattak meg a szüleink, hanem hagytak minket tovább szenvedni és ezért kialakult bennünk egy állandó félelem. 

De okozhatja ezt egy nem megfelelő óvodai pedagógus, egy egészségtelen párkapcsolat és ezer másik dolog. 

Bár a szorongás mindig ott lesz, tudjuk javítani az életminőségünk és tudjuk azt csökkenteni, amilyen hatással van ránk. Mindenkinek más segít, ehhez szükséges az önismeret. Mindannyian mások vagyunk, de nekem személy szerint rettentő sokat segít a jóga, amelynek számos más, pozitív hatását is tapasztalom. Orvos Tóth Noémi Szabad akarat című könyvében megtalálható számtalan jó légzésgyakorlat és stresszoldó technika, amely könnyebbé teheti a mindennapokat. Nem szabad megfeledkezni a pihenésről sem, én álmosan, fáradtan sokkal hajlamosabb vagyok a szorongásra, de ha kialszom magam, tisztábban látok. Mindezeken túl nagyon jót tesz a szocializáció, ha egy olyan személynek a társaságában, akiben megbízunk és nem ítélkezik felettünk, el tudjuk mondani, ha bánt minket valami. Mindezeken túl, pedig egy nagyon stabil, hatékony és szerintem szükségszerű segítség a pszichológus. 

kép forrása: pinterest

 

 

 

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések