A barátságaink velünk együtt változnak
"Az ember azáltal is definiálja önmagát, hogy kikkel és miben vesz részt." Almási Kitti
Amikor ezt az idézetet megláttam, arra gondoltam, összefoglal mindent, amit mondani szeretnék. Magam is azt tapasztaltam, hogy mindennapi életünkben sokkal többször nézünk tükörbe, mint hinnénk. Egymás tükrei vagyunk. Amikor rész veszünk, részt vállalunk egymás életében és amikor valakinek szerepet adunk voltaképpen alkotunk: önmagunk és egymást.
Nagyon sokáig nyomasztott, hogy mennyire megváltoztak a barátságaim, mennyire másról szólnak már, kiüresedettnek éreztem őket, sőt elhanyagoltaknak. Azt gondoltam, már nem tudok igazán kapcsolódni azokkal, akikkel évekig szoros volt a kapcsolatunk. Aztán nagyon hosszas munkával le tudtam tenni ezt a terhet. El tudtam fogadni, hogy emberek egymás mellett elváltoznak és az élet valami újat formál belőlük. Nagyon egyszerű gondolatnak tűnik, de hosszas munka igazán megérteni és elfogadni a tartalmát. Természetes, hogy nehéz és nem is kell minden barátságot elengedni, de van, amikor valóban elsodor az élet és akkor könnyebb nem cipelni a ragaszkodás terhét. Keveset beszélünk róla, de nem kell azt érezned, kedves Olvasó, hogy csak te veszítettél el így embereket.
De szerencsénkre sok régi, akár gyerekkori barátság átalakul és nem elmúlik. Vannak gyermekkori barátaim, akiknek már gyerekük van és bár ez már nem engedi, hogy a barátság ugyanolyan legyen, azt nem jelenti, hogy nem lehet ugyanannyira jó és mély. Jó látni, hogy anyaként és felnézhetek rájuk, nem csak barátként és csak remélni tudom, hogy támogatni tudom őket ebben az új szerepben is. Ez nem azt jelenti, hogy egy barátság csak akkor változik meg, ha valakinek gyereke lesz, nagyon sok más tényező van, ami alakítja az ember: más egy iskolai és más egy egyetemi barátság, ahogy más az is, ha valakik már a karrierjük építik.
Érdekes azt is megfigyelni, hogy milyen új barátságokat kötünk, mert az is tükröt mutat felénk, hogy mit keresünk éppen egy baráti kapcsolatban. Tudom, közhelyes, de régen nekem sem számított a minőség, sokkal inkább a mennyiség, mert még nem éreztem át a tiszta és őszinte barátságok értékét. A felnőttkori barátságaink velünk változnak és már teljesen mást jelent számunkra a barátság fogalma is. Számomra mély beszélgetéseket, támogatást, tiszta, őszinte de empatikus vélemény nyilvánítást jelent, és nem utolsó sorban valódi, csodás élményszerzést. Meghatározó volt számomra legutóbbi külföldre utazásom, mert életemben először egy barátnőmmel mentem ennyire és megélni ezt a biztonságérzetet, közös örömszerzést és teljes támogatást, csodás volt. Nem volt bennem semmi kényszer, semmi aggodalom, mert tudtam, hogy egy olyan barátnőmmel vagyok, akire igazán számíthatok. Talán ez nem tűnik olyan hatalmas dolognak, de számomra mérföldkő volt az emberi kapcsolataimban.
Kedves Olvasó, ha te most azt érzed, hogy nincsenek igaz és mély barátságaid tudd, hogy ez néha mindenkiben felmerül, tudd, hogy ha így is van, akkor van megoldás és tudsz ezen változtatni. Addig is pedig fontos gondolat, hogy életünk egyik legnagyobb feladata, hogy önmagunk legjobb barátai legyünk.
.jpg)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése