Beszélgetés Gál Lizbett-tel (Írj le mindent)
Nagy pohárból is
lehet kicsit kortyolni.
- Ez is: szabadság!
Fodor Ákos
1. Szerinted az ideális női kép mindig gyengédséggel teli, vagy lehet nőies egy karakán személyiség is?
Szerintem attól függ kinek ideális, saját magamnak vagy annak a társadalomnak, ami arra lett kódolva, hogy szigorúan a legújabb trendeknek feleljünk meg? Nekem az ideális női kép a magabiztosság, az önszeretet és mások szeretése, az erő, a gyengédség, a megbocsátás, a bosszúállásvágy, a béke, humor, a komolyság, intelligencia és még mennyi más hatalommal bíró tulajdonság ami nem zárja ki egymást, sem ellentétje a férfiasságnak. Egy nő minden és ezért minden is lehet nőies. A férfiak és a nők nem egymás ellentétes vonzóerői, nem a kék és a rózsaszín. Mindenki ízlésének mást jelent az ideális női kép, de ameddig saját magádé vagy és nem bántasz másokat amiért ők eltérnek a tiédtől, minden lehetünk egyszerre.
2. Mit gondolsz a nőnek a konyhában van a helye?
A nőnek ott a helye, ahol ő maga akar lenni. Ez a patriarchálisan felépített rendszer nemcsak a nőknek, de mindenki másnak meg akarja szabni, mikor, hol, kivel és hogyan ’KELL(ene)’ élni, ezért nem hiszek abban, hogy egy nőnek kifejezetten bárhol is lenne a helye, ha nem úgy tartja kedve.
3. Valóban olyan bonyolultak a nők?
A nők komplexebbre kifejlődött emberek, de egyáltalán nem bonyolultak. Vannak bonyolult nők, ahogy bonyolult férfiak/non bináris emberek is, de nem lehet egy csokorba fogni a nőket és egy ilyen negatívvá alakult jelző alá tenni őket. Úgy gondolom ez a tévhit a lustaságból született. Nincs mögötte különösen semmilyen összeesküvési elméletem, lehet egy egyszerű véletlen is, hogy mivel egy férfi domináns világban nőttünk fel, mind megtanultuk a férfiak nyelvét beszélni és az ő gondolataikkal élni, de nem akadt még annyi érdeklődés a női agy iránt, hogy tartósabb és komolyabb kutatások útján a mi nyelvünket is megtanulják. Való és igaz, hogy a gondolkodási módunk eltér, másak az elváratásaink, a szükségleteink, a küzdelmeink és a neveltetésünk is. A legfontosabb a kíváncsiság, az empátia és megértésvágy. Amint megtanulnak a férfiak nyitottabbnak lenni és figyelni, nem lesz annyira bonyolult sem megfejthetetlen a női agy.
4. Milyen nőnek látod magad?
Mindenek felett, büszkének. Voltam haragos, igazságtalan, agresszív, elítélő, képmutató, mérgező. Minden, ami egy ember lehet. Sok év után tudom hogyan kezeljek minden negatív és sötét gondolatot, ami bennem felbukkan, és el tudom fogadni, hogy ugyan nem minden gondolat az enyém, tehát az én részem, tehát az én felelősségem. Az én részem egyike pedig a traumáim, amik engem akarnak megvédeni. Az egomat, az érzelmeimet, a szívemet, amit számtalanszor olyanok törték darabokra, akiknek leginkább kellett volna megvédeniük. Az a sok idő, amit egyedül töltöttem el, a cikázó gondolatokkal, a hatalmas örvényekkel a fejemben mind lecsillapodtak és megtanítottak arra, hogy milyen nő is lehetek, és mennyire élvezek a mostani énem lenni, még ha nem is tökéletes, sem teljesen olyan, mint amilyet szeretnék. Legalábbis még nem. Egy harcos vagyok, minden nap tanulok, figyelek, nyitott vagyok az újra és elfogadom a kihívásokat, sokszor azt is, hogy hiába szeretem önmagam, gyakran a mai napig én vagyok sajátmagam ellensége.
5- Miért vannak a női test természetes folyamatai, például a menstruáció tabusítva? Mit tehetünk ellene?
Mint a legtöbb tabu és ítélkezés, ez is adat hiányból és természetesen oktatás hiányból nyeri népszerűségét. Olyannyira kevés rendes kutatás létezik a női egészségügyről és szervezetről, hogy a mai napig a legtöbb gyógyszer csak férfiaknak felel meg, az autók biztonsága férfiak testére van tesztelve, és még az évtizedek óta használt betét sem volt igazi vérrel tesztelve, csak vízzel. Ez a közismert figyelmen kívül hagyás, annak bizonyítéka, hogy a fontossági mércének a legalján vagyunk. Ez ellen az ismeret terjesztés, a finoman megközelített oktatás, és a publikus beszélgetésekbe való becsempészete, főleg a férfiak körében segít. Már gyermekkorban is fontos lenne elkezdeni, főleg mert a férfiaknak ugyanannyi joguk van, sőt, számtalan országban még több is mint nekünk, hogy a testünk felett bíráskodjanak, és olyan törvényeket szavazzanak meg, amikből semmit nem értenek. A menstruáció egy passzívnak tűnő megoldás arra, hogy tudjuk nem várunk gyereket, mégis nagyon fontos, és egy gyönyörűen természetes dolog. Ne szégyelljük a kinézetét, a színét, az erősségét, az állagát és foglaljuk vissza ennek a szónak és maga az eseménynek a fontosságát, és valós lényegét.
6. Mit üzennél a 10 eves kislány önmagadnak?
Túl fogod élni, mert túl kell élned. Nem lesznek sokkal nagyobbak a melleid, de nem is kell, ugyanúgy nő vagy. Nem túl nagy a csípőd, légy büszke rá, mert egy nap az egyik legszebb ajándékot segít világra hozni. Minden, amire vágysz a tiéd lesz, csak járj nyitott szívvel, és gazdagabb leszel, mint azt te el tudnád képzelni.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése